user avatar مدیر بلاگ 1399/12/06
پروتکل ارتباطی امن سایبرنو
پروتکل ارتباطی امن سایبرنو

امروزه تقریبا تمامی ارتباطات افراد از طریق شبکه‌های رایانه‌ای و به خصوص شبکه اینترنت صورت می‌گیرد. همچنین ارتباط بین دو سازمان مختلف یا ارتباط بین شعب مختلف یک سازمان نیز بر بستر اینترنت یا شبکه ملی اطلاعات صورت می‌گیرد. معمولا این ارتباط با استفاده از پروتکل‌های مرسومی همچون HTTP ،FTP ،HTTPS و ... انجام می‌شود. با توجه به اینکه این پروتکل‌ها عمومی هستند و آسیب‌پذیری‌های زیادی تاکنون در آنها شناسایی شده است، برای ارتباطات محرمانه بین دو سازمان یا فرد مناسب نیستند. استفاده از این پروتکل‌ها در بستر نا‌امنی همچون اینترنت امکان رمزگشایی،شنود یا حتی تغییر در داده‌های ارسالی را فراهم می‌کند.

با توجه به این موضوع یکی از نیازمندی‌های سازمان‌ها امن‌سازی این ارتباطات بر بسترهای عمومی از قبیل اینترنت است. پروتکل ارتباطی امن سایبرنو می‌تواند داده‌های محرمانه شما را بر روی یک بستر عمومی و نا‌امن همانند اینترنت انتقال دهد.

این پروتکل قادر است ارتباط بین بخش‌های مختلف یک سازمان را، که در مناطق مختلف جغرافیایی قرار گرفته‌اند، به صورت امن برقرار نماید. به عبارت دیگر با استفاده از این پروتکل یک کانال ارتباطی امن بین موجودیت‌های بخش‌های مختلف برقرار می‌شود. مدیر شبکه می‌تواند کاربران را در گروه‌های مختلف دسته‌بندی نماید، سپس برای هر گروه از کاربران سیاست‌های جداگانه امنیتی و ارتباطی تدوین نماید.

با استفاده از این پروتکل کاربران  راه‌ دور و خارج از سازمان می‌توانند با شبکه داخلی سازمان ارتباط امن برقرار کنند. اکثریت سازمان‌ها معمولا کاربرانی دارند که در منزل خود یا در دفاتر راه دور سازمان یا توسط لپ‌تاپ به سازمان مرکزی متصل‌اند یا اینکه با سرورهای درون دفاتر ارتباطاتی دارند. یکپارچه‌سازی آدرس شبکه و امن‌سازی این ارتباطات موضوعی است که این پروتکل اصولا برای آن طراحی شده است.

برخی از قابلیت‌های پروتکل ارتباطی امن سایبرنو عبارت است از:

  • پشتیبانی از رمزنگاری سرتاسری (End To End Encryption)
  • امکان افزودن کانال پوششی برای مخفی‌سازی بسته‌های ارسالی با استفاده از الگوریتم‌های انبارشی و مبتنی بر زمان
  • استفاده از الگوریتم‌های اختصاصی تبادل کلید مبتنی بر Diffie-Hellman
  • قابلیت تونل کردن تمامی پروتکل‌های لایه کاربرد که مبتنی بر TCP و UDP هستند
  • قابلیت شخصی‌سازی پروتکل با توجه به نیاز سازمان
  • قابلیت تغییر پروتکل رمزنگاری مبتنی بر نیازهای سازمان و پهنای باند موردنیاز (پروتکل رمزنگاری پیشفرض AES-256) می‌باشد.
  • پشتیبانی از پروتکل رمزنگاری چند لایه‌ای
برچسب‌های مرتبط
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

برای دریافت خبرنامه و اخبار

آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهندسی دنیای فناوری امن ویرا می‌باشد.